UXDE dot Net

Workoholik nebo pracovitý člověk?

By -

Práce, nakupování či hraní karet a jiných her jsou činnosti jako každé jiné a mnoho z nás jejich realizuje každý den. Provádění těchto pro většinu lidí běžných aktivit, však může vymknout kontrole a změnit se v patologické chování. Pracovitost je pozitivně hodnocena, a proto i hodnocení nadměrné pracovitosti není jednoznačně odmítány. Vždyť i přísloví říká: „Práce šlechtí člověka.“

Proto je však třeba si uvědomit, kde jsou hranice mezi nadměrnou pracovitostí a workoholismem. Nejvýznamnější okamžik přechodu od výkonného zaměstnance k závislému od práce, je vytlačení ostatních životních hodnot prací. Přátelé, rodina, zájmy jsou v hodnotovém žebříčku odsunuty hluboko za prací. Člověk oddaný práci na rozdíl od workoholika pracuje hodně a rád, zajímá se však i jiné oblasti života, nejen o práci. Jak tedy odlišit workoholika od pracovitého člověka?

Volný čas

Člověk, který tvrdě pracuje, umí najít rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Workoholici nemají potřebu vzít si dovolenou, relaxovat, zregenerovat své síly, zda trávit volný čas jinou aktivitou jako je práce. Jsou neschopní odpočívat a uvolnit se. Workoholik i během volného času nebo dovolené myslí neustále na práci a většinou je v telefonickém či mailovém spojení s prací.

Spánek

Workoholici nemohou v noci spát, mívají problémy s usínáním a i když usnou, v noci se často budí.

Emoce

Workoholici jsou často podráždění, nečekaně se u nich střídají nálady od velké radosti až k depresím. Workoholici jsou přehnaná perfekcionisté ve všech činnostech spojených s prací, důsledkem čehož jsou ve stálém pracovním napětí, prožívají úzkost a strach ze selhání.

Zdraví

Workoholik v důsledku nadměrného pracovního nasazení oslabuje svůj imunitní systém, cítí se unavený a vyčerpaný. Časté jsou u nich bolesti hlavy, zad a svalů. Nadměrně se potí, trpí nechutenstvím nebo se naopak přejídají.

Soukromý a rodinný život

Závislí od práce nemají čas a často ani chuť na rodinné aktivity a činnosti, což má za následek ubývání a postupný zánik emocionálních vazeb a vztahů v rodině. Chodí pozdě domů, ruší rodinné večeře, setkání nebo oslavy. Práci používají jako výmluvu k vyhnutí se rodičovským, partnerským a manželským povinnostem. Sexuální život v manželství je ochuzen nebo zcela chybí.

Práce

Workoholici mají problém pracovat v týmu. Od sebe a také od ostatních vyžadují maximální výkon a proto nejraději pracují sami. Podle jejich názoru nikdo jiný nezvládá s nimi držet krok. Po čase v důsledku únavy dochází k poklesu výkonnosti a workoholik opakovaně selhává v práci.

Dospělý člověk by měl z celkového svého času, když nespí, věnovat:

  •     polovinu věnovat práci
  •     čtvrtinu rodině
  •     další čtvrtinu zálibám, přátelům a známým

Život dospělého člověka by se měl skládat ze tří světů – ze světa práce, ze světa rodiny a ze světa volného času. Každý tento svět je stejně důležitý pro spokojený, kvalitní a stabilní život. Rodina může být člověku oporou v době pracovních problémů stejně, jako zájmy ve volném čase mohou být prospěšné při problémech v rodině. Během života procházíme různými obdobími, a proto je zřejmé, že naše priority se mění. Je však nezbytné, aby byly všechny světy během celého života přítomné, i když v různé intenzitě.

admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>