UXDE dot Net

Tajemství spokojeného stárnutí

By -

Stáří tak jako ostatní období života by měla být pozitivní životní zkušeností, která je naplněna zdravým a spokojeným životem. Starý člověk chce být také užitečným, zapojovat se do dění kolem sebe, být v dobré fyzické a mentální kondici a udržovat aktivní životní styl.

Základ bezproblémového stárnutí

Základem pro bezproblémové stárnutí jsou:

  • Reziliencia – schopnost přizpůsobit se a vydržet iv těžkých životních situacích
  • Optimismus – umět v každé situaci rozpoznat dobré i špatné stránky
  • Nepřítomnost deprese

Psychiatr Dilip Jeste spolu s kolegy na základě výzkumu, kterého se zúčastnilo více než tisíc starších lidí objevili několik strategií jak úspěšně zestárnout produktivním způsobem.

Buďte logický

Je důležité najít zlatou střední cestu mezi pesimismem a přehnaným optimismem. Například iv těžkých chvílích nemoci netřeba myslet na smrt. Také by však člověk neměl přehnaně věřit v bezproblémové uzdravení. Měl by si realisticky uvědomovat možnosti léčby a věřit, že mu tato léčba pomůže.

Hledejte oporu

Opora ze strany přátel a rodiny je základem pro zachování si dobrého mentálního i emocionálního zdraví. Sociální opora působí preventivně před nemocemi způsobenými stresem.

Mírná aktivita je neškodná

Každodenní stereotyp by měl být doplněn aktivitami, které nám dělají radost. Ať už je to procházka, čtení knížky, vyšívání, cvičení jógy nebo něco jiného.

Zahoďte depresi

U starších lidí, zejména u žen, je zvýšené riziko rozvoje symptomů spojených s depresí jako například nadměrná únava, podrážděnost, beznaděj, ztráta zájmů a sebevražedné myšlenky. Pro zachování si dobrého psychického a fyzického zdraví v procesu stárnutí je deprese nežádoucí. Při rozpoznání příznaků deprese je potřebná konzultace s doktorem nebo psychologem.

V dnešní době jsme svědky stárnutí lidské populace. Je proto důležité, že i ve starším věku mohou být lidé produktivní a přispívat společnosti různými způsoby.

admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>