UXDE dot Net

Jaké jsou hlavní faktory úspěšného dlouhotrvajícího vztahu

By -

Téměř každý touží po tom aby našel správného člověka, se kterým prožije život plný lásky, vzájemného pochopení a tolerance. Toužíme po vztahu, ve kterém se budeme cítit v bezpečí a zároveň očekáváme upřímnou komunikaci a vlastní prostor pro seberealizaci. Podle statistik na Slovensku připadne na 100 uzavřených manželství 47 rozvodů. Tyto páry lze nenašli toho správného člověka. Jakými oblastmi se zabývat při dalším výběru partnera a co si všímat, aby jejich další vztah vydržel? Zkuste si odpovědět na následující otázky.

Věříte svému partnerovi?

Důvěřovat svému partnerovi je primárním předpokladem pro dlouhodobé fungování vztahu. Bez důvěry jsou ostatní předpoklady jen málo významné.

Jste s partnerem kompatibilní v oblasti intimity ?

Intimita zahrnuje čtyři dimenze, ve kterých můžeme být s partnerem propojen. Jsou to dimenze fyzická, emoční, intelektuální a dimenze společných zájmů. Každý z partnerů ohodnotí jednotlivé dimenze na škále „musí být“, „měla by být“ nebo „může být“ přítomna ve vztahu. Čím více odpovídáte v kombinaci musí / musí nebo musí / měla by být, tím více je váš vztah intimnější. Důležitá pro dlouhotrvající vztah je shoda v ohodnocena jednotlivých dimenzí. Problém může nastat například tehdy, když pro jednoho je fyzická dimenze velmi podstatná a pro druhého podstatná není.

Jakým člověkem jsem ve vztahu?

Dlouhotrvající a šťastný vztah závisí také na tom, zda v přítomnosti partnera ukazujeme své lepší nebo horší já a zda jsme spokojeni s tím, jací jsme ve vztahu.

Respektuje vás partner nebo vás přehlíží?

Neúcta jako opozitum k respektování projevují partneři negativním hodnocením, kritikou nebo sarkasmem. Pokud váš vztah trpí neefektivní komunikací, není ještě nic ztraceno, pokud jste oba ochotni komunikaci zlepšit.

Jak řešíte konflikty?

Úspěšné páry mají schopnost vyřešit problém a nechat ho jít. Nejdůležitější je, že tyto páry mají schopnost učit se a růst ze svých problémů. Na druhé straně neúspěšné páry mezi sebou bojují, vyhýbají se důležitým otázkám nebo odcházejí po dlouhé diskusi bez výsledku.

Jak se vy a váš partner vyrovnáváte s nepřízní osudu a krizemi?

Jednou z charakteristik úspěšného vztahu je schopnost čelit spolu nepříznivým výzvám a krizím. Opravdovou zkouškou vztahu je vydržet spolu i v těžkých časech. Sbližují vás takové situace nebo se od sebe vzdalujete?

Máte spory kvůli penězům?

Dvojice, které se hádají kvůli penězům alespoň jednou za týden mají o 30 procent vyšší šanci k rozchodu nebo rozvodu než ti, kteří se kvůli financím hádají méně.

admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>