UXDE dot Net

Poporodní psychické poruchy

By -

Narození děťátka se považuje za radostnou událost. Období po porodu je však i dobou, kdy narůstá riziko vzniku psychických poruch. Největší riziko je během prvních čtyř týdnů po porodu, kdy je toto riziko jedenadvacetkrát vyšší než u běžné populace. I když u většiny žen jde o přechodné a mírné příznaky, netřeba jejich podceňovat. Nejdůležitější je včasná diagnostika a léčba, protože rozvinutí poruchy může nepříznivě ovlivnit vývoj dítěte. Mezi poporodní psychické poruchy patří poporodní blues, poporodní deprese a poporodní psychóza.

Poporodní blues

Mezi poporodních duševních poruch představuje nejlehčí podobu. Je to přirozený a nejčastěji se objevující stav, který se vyznačuje zvýšenou emoční reaktivitou po porodu. Vzniká 3-6 dní po porodu. Charakteristickými symptomy je podrážděnost, emoční labilita, plačtivost, nespavost, úzkost a zvýšené napětí, pocity smutku často bez příčiny, pocity bezmoci a zmatenost. Maminka však navzdory těmto nepříjemným stavům prožívá štěstí z narozeného děťátka. Spouštěcím podnětem je nejčastěji celkový fyzický dyskomfort po porodu, počáteční problémy s kojením, pocit neadekvátnosti v roli matky a obavy o novorozence. Blues se vyskytuje u mnoha žen, avšak zakrátko po porodu pomine.

Poporodní deprese

Objevuje se obvykle postupně s nárůstem kolem 2-3 měsíce po porodu. Spouštěčem bývá zvýšená zátěž spojená s péčí o dítě a domácnost a také fyzický dyskomfort. Matka má pocit neschopnosti a má pochybnosti o tom, zda má své dítě dostatečně ráda. Projevuje se depresivní náladou, nadměrnou úzkostí, pesimistickými myšlenkami, obavami o budoucnost, pocity selhání a nespavostí.

Poporodní psychóza

Diagnostikuje ji psychiatr. Vzniká náhle po porodu nejpozději však do 2-4 týdnů. Vyznačuje se podrážděností, depresivní náladou, bludy, halucinacemi a zmateným chováním. Ohrožuje zejména ženy, u kterých je již přítomna jiná psychiatrická porucha nebo ženy s osobnostními predispozicemi. Těhotenství a porod pro ně představuje nadměrnou zátěž.

admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>