UXDE dot Net

Dieta pro kojící matky

By -

Narození děťátka a samotné těhotenství je jedním z nejkrásnějších období v životě každé ženy. Po porodu však nastane období krutého šoku z reality. Péče o dítě, směs hormonů a často i tlak okolí donutí ženu k tomu, aby se stále více zabývala svým vzhledem. Mnoho matek se proto krátce po porodu rozhodne nabýt své ztracené křivky co nejdříve a často i za jakoukoliv cenu.

Dieta a kojení

Studie prokázaly, že kojící matka by měla vyhýbat přísným dietám během celého období kojení, případně alespoň dva měsíce po porodu. Proces kojení je pro tělo často takovou zátěží, že žádná dodatečná dieta není nutná. Jen tím, že kojíte spálíte 300 až 500 kalorií za den. Výzkumy také prokázaly, že kojení je pro většinu matek tím nejlepším dietním programem. Jakékoliv omezení, které by se týkaly složení stravy kojící matky, by mohly zhoršit kvalitu či množství produkovaného mléka.

Kalorie nezbytné pro kojící matku

Kojícím matkám se doporučuje denní kalorický příjem ve výši 2000 kalorií denně. Nejnižší hranice je 1500 až 1800 kalorií denně. Lékaři nedoporučují klesnout pod tuto hranici a během období kojení nedoporučují ani zvýšenou tělesnou námahu, případně cvičení. Pokud kojící matka vsadí spíše na vyváženou stravu bohatou na bílkoviny, vitamíny a stopové prvky, může během období kojení zhubnout 0,5 až 1 kilogram tuku za týden, což měsíčně představuje ztrátu přibližně 3 kilogramů.

Strava kojící matky

Strava kojící ženy by měla především obsahovat dostatek zeleniny a ovoce. Každá žena, která kojí své dítě, by neměla zapomínat na fakt, že její tělo ztrácí mnohem více vody než přijímá. Běžný člověk potřebuje na správné fungování organismu přijmout denně 8 – 10 sklenic vody. Kojícím matkám se doporučuje zvýšit příjem tekutin na 10 – 12 sklenic vody. Pokud své tělo zásobují vodou nedostatečně, mohou být dehydrované, unavené a v konečném důsledku mohou ovlivnit množství tvořícího se mléka.

Kojící matky by měly obloukem vyhnout moderním dietním plánem založeným na snížení počtu přijatých sacharidů. Rychlý úbytek váhy kojící matky způsobí i pokles množství mléka a tím dodatečně náklady spojené s umělou dětskou výživou.

Složení stravy pro správné kojení

Kojícím ženám se doporučuje strava složená převážně z bílkovin. Porci masa a ryb by si měli dopřát až 3-krát denně. Je třeba zvýšit i porci vápníku. Je dobré pít mléko před a po každém jídle a před spaním, aby byla doplněna hladiny vápníku.

Doporučuje se také zvýšený příjem železa a potravin, které železo obsahují. Ve stravě netřeba zapomínat i na příjem kyseliny listové a vitaminu C. Nejvíce vitaminu C obsahuje mango, guave a pomeranče.

Kojící matka by měla mít vědomost o své váze a stravě. Jakákoliv rychlá změna váhy či nedostatečné složení stravy se odrazí zejména na kvalitě produkovaného mléka a tím pádem hlavně na dítěti a jeho zdraví v budoucnu.

admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>