UXDE dot Net

Vítejte v Ekvádoru

By -

Ekvádor je inikátní krajina, kde jsou zastoupeny všechny kultury, lidé Latinské Ameriky zde tvoří světovou dokonalou vůni. Je to městské centrum planety, mikrokosmos pocitů a chutí situován na rovníku. Z geografického hlediska je rozdělen do čtyř různorodých částí – Andy, Amazonie, Pobřeží Pacifiku a Galapágy.

Amazonie

Sestoupit k povodí Amazonky, nejvýchodnější části země, shlédneme nejúžasnější rezervaci biodiverzity na planetě. Amazonie je tropický deštný prales od úpatí And a strmých hřebenů, kde se potoky vlévají do vodopádů hluboké džungle. Ta pokrývá většinu této oblasti, je největší a nejméně obydlená. Leží zde jeden z přírodních ekvádorských klenotů – Národní park Yasuni, který je plný tisíc druhů živočichů a rostlin, pokud nemluvíme i o dvou lidských skupinách, které žijí v dobrovolné izolaci bez jakéhokoliv kontaktu: Tagaeri a Taromenane.

Region pohoří

Údolí a oázy s úrodnou zemědělskou půdou, rašelinové nebo celé zasněžené vrchy, to je Sierra, nejvyšší oblast v zemi. Skládá se z 10 provincií. Hlavní město Ekvádoru, Quito, leží na úpatí sopky Pichincha a je domovem jednoho z nejlépe dochovaných historických center na světě . Sierra má reprezentativní funkci, na malých polích se zde pěstují brambory, kukuřice a obilí. Jezero Imbabura má průzračně čistou vodu, písečné údolí a dlouhověkost najdete v provincii Loja.

Galapágy

Souostroví Galapágy tvoří 14 ostrovů a několik malých ostrůvků ležících 972 km mimo ekvádorskou pevninu. Ostrovy a jejich národní park a biologické mořské rezervace tvoří jedinou provincii, která je celá obklopena vodou. Galapágy jsou sopečného původu, přesto je to domov jedinečných druhů zvířat jako jsou leguáni, želvy, albatrosy a galapágské kozy. Mix fauny a flóry a výjimečný způsob, ve kterém se tyto druhy vyvinuly, zaujal vědce Charlese Darwina, který později využívá své pozorování na publikování prací o původech zvířecích druhů.
Nejvíce obydlený ostrov je Santa Cruz a jeho hlavní město Puerto Ayora. I když se země nachází na rovníku, voda na Galapágách je ovlivněná chladným proudem z jihu kontinentu.

Ekvádorské pobřeží

Roviny, kopce a rozloha půdy a medového písku se táhne od Tichého oceánu až k úpatí And. Návštěvníci se do tohoto regionu pobřeží zamilují napoprvé. Oblast po celý rok pokrývá teplé, vlhké klima, se širokou rozmanitostí krajiny, od svěžích bažin Esmeraldas, až na suché tropické lesy na břehu Manabi.

costa-320-630-325-90-c galapagos2-9112-630-325-90-c OrellanaPNYasuni__30_08_00-31-630-325-90-c rutadelascascadas-9174-630-325-90-c sierra-324-630-325-90-c

Zdroj: en.ecuador.travel

admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>