UXDE dot Net

Amsterdam – město zaručených zážitků

By -

Lákají vás země západní Evropy, ale stále si nevíte vybrat tu správnou destinaci? Dnes vám přinášíme jedno z hlavním míst, které se pyšní kulturou, uměním a moderním designem. Samozřejmě, že v něm najdete i staré krásné uličky vynikající pro romantické procházky ruka v ruce. Ať se líbí, holandský Amsterdam!

Jak ho neznáte

Nepředvídatelné a inovativní město se silným smyslem pro své tradice a minulost překvapuje svým vzhledem, kde klasické hodnoty a styly doplňuje dnešní moderna a design. Pod elegantními štíty budov a za jejich historickými fasádami objevíte minimalistické centrum, které je vybaveno jednoduchým originálním nábytkem. O Amsterdamu se hovoří jako o radosti, vše včetně orientace je zde zvládnutelné. Pokud to, co hledáte, není vedle vás, pak je to jen kousek pěšky nebo pár zastávek tramvají. Historické centrum pocházející ze 17. století poskytuje tradiční i moderní kavárničky, ze kterých je výhled na hotely postavené v přímo humorné architektuře. Na výletě vás určitě nemine cesta vodními kanály, na přepravní lodi si odpočinete a budete rozjímat nad městskou krásou. Kanály jsou výsledkem městského urbanismu, spojují centrální čtvrti a zároveň působí esteticky.

Město umění

Umění a design doslova řídí puls celého města. Ročně sem přijíždějí tisíce turistů, návštěvníků a umělců, aby na vlastní oči zpozorovali nizozemské umění , aby si z něj brali inspiraci a učili se. Mezi slavných nizozemských umělců patřil i Vermeer van Delft s obrazem Mlékařka nebo Žena čítající list. I na jeho obrazech je zachyceno nizozemské prostředí a původní architektura staveb. Pokud se vydáte do muzeí a galerií, navštivte Van Gogh Museum. Postimpresionista Vincent van Gogh zde zanechal překrásnou sbírku děl, od autoportrétů ve velkých formátech, přes krajinomalby a jeho Slunečnice, až po zátiší a malbu každodenního života. Muzeum má několik pater, doporučuji navštívit ve volném čase, když vás nic a nikdo nebude honit. Museum het Rembrandtuis je zaměřené na tvorbu realistického malíře Rembrandta van Rijna. Najdete v něm i originál monumentálního díla Noční hlídka. Rijksmuseum je nizozemské národní muzeum, kde kromě stálých expozic najdete i současné umění a design. Pokud chcete vidět kus historie, zmiňované muzea byste při návštěvě neměli vynechat.

Zvláštnosti a zajímavosti

Jak je již o Nizozemsku známo, že je to země tulipánů, ani jeho hlavní město z toho vynecháno být nemůže. Pole plné tulipánů nejsou jen v okolí města, najdete je i v centru a v nádherných formálních zahradách za galeriemi a hotely. Pro hosty je to vždy překvapení, když objeví zahradu plnou vzácných tulipánů za amsterdamské domy.
Doprava kolami? Ne? V Amsterdamu je to na denním pořádku. Lidé chodí ráno do práce a pak i z práce na kole . Nákupy, setkání s přáteli, cesta do školy a výlety, vše v doprovodu kola. Ve městě je vybudován rozsáhlý systém cyklostezek. Na každém rohu najdete umístěny stojany na odkládání kola a na náměstích jsou jich stovky. Kola se dají i pronajmout, takže využijte příležitost a naplno si užijte amsterdamskou atmosféru.
V ulicích jistě zpozorujete i Coffeeshopy, které jsou přeplněné místních obyvatel. Je zde totiž povolen prodej marihuany. Pokud budete kráčet po městě a setkávat vysmáté lidi s optimismem, důvod pramení i zde. Prodej a užívání látky ve městě byl povolen i cizincům. Říká se však, že vláda navrhla nový zákon, který povoluje koupu marihuany v Coffeeshopu jen lidem s nizozemským státním občanstvím.
Mezi další zvláštnosti i zajímavosti patří fakt, že je v zemi legalizována prostituce. Městská část de Wallen je známá jako „čtvrť červených světel“, mnoho lidí ji zná pod názvem Červená ulička. Je zpřístupněna komukoliv, kdo chce nahlédnout do světa erotiky. Ve velkých skleněných vitrínách pózují polonahé ženy a čekají na své zákazníky. Projít touto úzkou uličkou se dá pokládat za zážitek.

Co říkáte? Přesvědčil vás Amsterdam o své parádě? Kromě zmíněných „atrakcí“ vám nabízí desítky dalších. Turisté se sem rádi vracejí a rádi tráví dovolenkový čas. Stále je tu něco nového pro hladové zvědavé oči, stále se Amsterdam nachází mezi nejoblíbenějšími městy a nejvíce navštěvovanými destinacemi.

555020_10151648251430888_284048068_n 1170943_10151648251405888_2099947420_n 1235508_10151648251140888_597896681_n 1236648_10151650004110888_1270508664_n Prinsengracht_CNT_7jan10_is_b 1 Houses in the Centre of Amsterdam

Zdroj: cntraveller.com, iamsterdam.com

admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>